czwartek, 23 lipca 2020

Tajemnicza śmierć Marianny Biel - Marta Matyszczak

Kiedy oglądam bookstagramy innych, profile i relacje z kolejnych nowości zawsze dodam coś na listę książek do przeczytania. I właśnie w taki sposób natknęłam się na Martę Matyszczak. Już 7 tom serii był reklamowany, a ja nie przeczytałam ani jednego. Skoro ktoś aż tyle pisze, a ludzie o tym dobrze mówią to zdecydowałam się na książkę. Och jak dobrze, że koleżanka napisała mi że to nasza rodzima autorka, bo to wartość dodana i tylko osoby ze śląska zrozumieją co mam na myśli. Jednak od razu napiszę, że nie musicie znać śląskiego żeby się dobrze bawić przy tej lekturze. Ja bawiłam się znakomicie - też czytałam ją w dobrym okresie i uważam, że jest to naprawdę dobra komedia. Jest trup i jest śledztwo, ale jest wiele ciekawych, pochodnych wątków, które bawią. A, że to historia opowiadana częściowo z punktu widzenia czworonoga - cóż to ostatnio modny trend, który sprawdził się w tej książce w pełni.

**~~ opis z okładki ~~**

Co może zrobić zwolniony z pracy policjant? Może – jak Szymon Solański – przeprowadzić się do chorzowskiego familoka, przygarnąć ze schroniska psa, otworzyć agencję detektywistyczną i liczyć, że trafią mu się zlecenia ciekawsze niż śledzenie niewiernych małżonków.
Zrządzeniem losu w piwnicy nowego lokum Solańskiego zostają znalezione zwłoki Marianny Biel, niegdysiejszej gwiazdy miejscowego teatru. Policja przyjmuje, że był to nieszczęśliwy wypadek. Solański jest innego zdania. Postanawia pokazać dawnemu pracodawcy, że nie stracił policyjnego nosa. Z kundelkiem Guciem u boku rusza na poszukiwanie mordercy…


**~~ moja bezstronna opinia o tej książce ~~**

Czytanie książek w przed premierze ma swoje plusy, ale jak już kilka razy pisałam czytanie ich po premierze ma ich więcej. Są już rysunki, zakładki i wiele ciekawostek można odszukać w sieci. Tak więc wrzucę wam rysunek i z tej książki oraz opis bohaterów z bloga autorki. Jeśli będziecie zainteresowani to przeczytajcie moje kilka słów, które napisze na koniec.

Poznajcie mieszkańców pechowej chorzowskiej kamienicy przy ulicy 11 Listopada pod numerem 113. Detektyw Szymon Solański w "Tajemniczej śmierci Marianny Biel" wprowadza się tam wraz z Guciem i od progu mają pełne ręce (łapy) śledczej roboty.

Opis bohaterów serii „Kryminał pod psem”*


Szymon Solański – (mieszkanie nr 6) prywatny detektyw, były policjant. Samotny i aspołecznym. Odkąd stracił żonę, nie oczekuje już od życia zbyt wiele. Kiedy na jego drodze staje Gucio, rozczochrany kundel bez jednej nogi, los Solańskiego odmienia się o sto osiemdziesiąt stopni.
Gucio – (mieszkanie nr 6) kundelek przygarnięty ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie przez Szymona Solańskiego. Gucio jest wdzięczny za podarowanie mu domu, jednak to nie przeszkadza mu w wyrażaniu własnych, często ironicznych, opinii na każdy temat. Pomaga swojemu panu w detektywistycznej robocie.
Róża Kwiatkowska – (mieszkanie nr 4) otyła, rubaszna, niewylewająca za kołnierz dziennikarka, która skrycie podkochuje się w swoim przyjacielu, Szymonie Solańskim. Lojalna, uczciwa, o dobrym sercu.
Anna, Tadeusz i Ewa Polaczkowie – (mieszkanie nr 1) Anna prowadzi księgarnię Wyrazy na parterze kamienicy, Tadeusz uczy w gimnazjum, a Ewa jest zbuntowaną nastolatką.
Brygida Buchta – (mieszkanie nr 2) Ślązaczka z krwi i kości. Większość czasu spędza wraz ze swoim pinczerkiem na monitorowaniu ulicy 11-go Listopada z posterunku w kuchennym oknie.
Adam i Hubert Gierlochowie – (mieszkanie nr 3) bracia bliźniacy, którzy nie mogliby się bardziej od siebie różnić. Adam, przyjazny i uczynny, jest tancerzem. Hubert po latach emigracji wrócił do kraju, by odebrać bratu mieszkanie.
Marianna Biel – (mieszkanie nr 5) niegdysiejsza gwiazda chorzowskiego Teatru Uciecha. Teraz przez wszystkich już zapomniana.

Policjanci:

Podkomisarz Matusiak – dawny szef Szymona Solańskiego, pracuje w chorzowskiej komendzie policji.
Aspirant Adolf Barański – chorzowski policjant, z którym musi się użerać Szymon Solański. Niezbyt rozgarnięty, za to zarozumiały i złośliwy.
Sierżant Natalia Kamieńska – policjantka pracująca w chorzowskiej komendzie. Wdaje się w romans z Szymonem Solańskim.
Sierżant Liam Murphy – pracownik irlandzkiej Gardy, chłopak Róży w „Zbrodni nad urwiskiem”

Inni:

Doktor Dłutko – gadatliwy weterynarz z przychodni Psia Kostka, do którego chadza (wbrew własnej woli) Gucio.
Mecenas Potomek-Chojarska – piękna i samolubna pani adwokat, która od czasu do czasu staje na drodze Solańskiego, kusząc detektywa swoją urodą i bystrym umysłem.
Janusz Solański – ojciec Szymona, emerytowany policjant, dawniej pracownik milicji. Teraz pijak i menel, który nie potrafi poradzić sobie w życiu.
Leokadia Solańska – matka Szymona. Twarda babka, zdegustowana postępowaniem swojego syna.
Milena Świerszcz – dyrektorka chorzowskiego Teatru Uciecha.
Piotr – informatyk zatrudniony w „Chorzowskich Nowinach”, kolega Róży Kwiatkowskiej.
Czesław Koszycki – starszy pan, były żołnierz, zleca Solańskiemu odnalezienie swojej wnuczki w „Zbrodni nad urwiskiem”.
Łukasz Ból – kierownik sklepu zoologicznego Zwierzaczek, chłopak Róży w powieści „Zło czai się na szczycie”.
Mirosław Miszczak – podejrzanej proweniencji biznesmen, mąż Potomek-Chojarskiej, główny adwersarz Solańskiego.
Barbara Kwiatkowska – matka Róży.
Jerzy Kwiatkowski – ojciec Róży.


Jak widzicie teraz to jest już i audiobook, który jest ok ale... Zdecydowanie polecam przeczytać samemu książkę, czy to papier, czy to ebook, ale przeczytać.


Sięgając po książkę nie wiedziałam tak dokładnie co i jak. Polecano ją jako konkurencję dla Alka Rogozińskiego w gatunku komedia kryminalna. No więc musiałam porównać komediowość :) A, że jakiś czas temu czytałam historię z punktu widzenia kota, tak więc i punkt widzenia psa był dla mnie ciekawostką - jednak tu już wiedziałam jak może być. Gucio to typowy pies - ślini się na kiełbaskę, ale i pizze cztery sery, chociaż wersją wzbogaconą o salami by nie pogardził.


Tak więc Szymon Solański przeprowadza się do chorzowskiej kamienicy. Przygarnia ze schroniska psa - Gucia i otwiera agencję detektywistyczną. Na całe szczęście pierwsza sprawa sama się "zjawia". Zrządzeniem losu w piwnicy nowego lokum Solańskiego zostają znalezione zwłoki Marianny Biel, niegdysiejszej gwiazdy miejscowego teatru. Policja przyjmuje, że był to nieszczęśliwy wypadek. Solański jest innego zdania. Postanawia pokazać dawnemu pracodawcy, że nie stracił policyjnego nosa. Z kundelkiem Guciem u boku rusza na poszukiwanie mordercy. Ot taka to historia. Oczywiście to tylko zarys, bo cała zabawa to przyjaźń psiaka i detektywa oraz losy Marianny.

Książka jest napisana z punktu widzenia Gucia, ale też poznajemy losy Marianny Biel przez śmiercią. Skoki czasowe są bardzo subtelne i nie wprowadzają chaosu. Wiadomo, co, kiedy i gdzie - takie lubię - bo istotne jest to co jest i co było - co się działo w kamienicy przed przeprowadzką Solańskiego.


Pełen humoru kryminał ze Śląskiem w tle - tak! Fajnie to wyszło. Uważam, że osoby spoza rejonu poznają ciut nasz klimat i będzie to dla nich fajna dawka humoru. Jeśli lubicie też zwierzęta to jest tu nie tylko Gucio ;) Tak więc połączenie komedii, kryminału, zwierząt oraz śląskiej gwary sprawiło, że spędziłam dwa wieczory w nastrojowym klimacie. Marta Matyszczak doskonale wykorzystała środowisko i klimat Chorzowa. W swojej książce przekazuje wartości i pokazuje jak groźne może być nieżyczliwe podejście do bliźniego. Bezinteresowność ludzi z jednej kamienicy doprowadziła do tragedii, a życzliwe podejście zwierzaka daje szczęście czworonogowi.

Ja już wiem, że sięgnę po kolejne tomy serii, a wam serdecznie polecam zabawną historię, która nie jest nudna, czy niepotrzebnie przedłużana. Idealnie dobrane tempo akcji sprawiło, że czytało się ją lekko i bardzo szybko - nie trzeba szybko czytać - tekst sam składa się w całość. Nie należę do osób, które w 3 godziny przeczytają książkę. A kiedy czytałam tę czułam się jakbym takową umiejętność posiadała. Super! Jestem zachwycona, bo to oznacza, że treść wciąga i z ogromną chęcią czyta się kolejne strony.


**~~ wydanie ~~**


Marta Matyszczak,Tajemnicza śmierć Marianny Biel, stron 304


Data premiery książki: 2017-06-14

Wydawnictwo Dolnośląskie, 2017
**~~ informacje dodatkowe ~~**Nie zapomnijcie zajrzeć na:
📧 bjcczyta@o2.pl

❗❗❗ Wszystkie recenzje, zdjęcia i teksty publikowane na stronie, są moją własnością i zastrzegam sobie do nich prawo. Chcesz użyć lub wykorzystać w dowolny sposób materiały - zapytaj. ❗❗❗

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz