wtorek, 12 maja 2020

Koło czasu TOM1: Oko Świata - Robert Jordan

W końcu znalazłam czas żeby opisać tego grubaska 😍😍😍 Rand, Mat i Perrin mieszkają w Polu Emonda, sennej wiosce gdzieś na końcu świata. Chłopcy wiodą monotonne życie, nieświadomi, że dni ich beztroski dobiegają końca. Oto do wioski przybywa tajemnicza kobieta imieniem Moraine. Jest ona członkinią potężnego zakonu kobiet władających Jedyną Mocą - Aes Sedai. Przynosi ze sobą ostrzeżenie przed mrocznymi siłami Czarnego, który budzi się z uśpienia, by zapanować nad wszystkimi istotami. Na potwierdzenie jej słów wioskę atakują krwiożercze trolloki - dzikie bestie, które wielu uważało za stwory wyłącznie z legend. Gdy Pole Emonda staje w ogniu, Moraine pomaga chłopcom w ucieczce, jest bowiem przekonana, że jeden z nich jest Smokiem Odrodzonym - wybrańcem, którego przeznaczeniem jest przeciwstawić się Czarnemu i stanąć kiedyś do Ostatniej Bitwy, Tarmon Gai'Don, od której wyniku zależą losy świata...

Aby przeczytać tego grubaska potrzebowałam ebook. Bez tego bardzo ciężko byłoby mi znaleźć czas na prawie 1000stron. Takie grubasy to zawsze znakomitą historia ale i ogrom czasu. To tego typu książek trzeba 2 pączek zakładek, notesu na detale i ogromu wyobraźni. Seria która liczy na chwilę obecną 14 tomów trochę mnie przestraszyła, ale kiedy pokazał się drugi tom nabrałam pewności że wyjdzie całe w Polsce. Pandemia sprawiła że wolne wieczory poświęciłam na lekturę. Lektura była reklamowana jako cykl podobny do twórczości J. R. R. Tolkiena. I z jednej strony bardzo się ucieszyłam z tego porównania a z drugiej - no cóż, nie ukrywam przeraziłam się. Podjęłam decyzję żeby zacząć - jeśli tekst mnie przytłoczy nie będę jej kontynuować.

Pssst... - czytam właśnie trzeci tom 😋

O czym to świadczy? Wiecie!


Nie liczcie na to że te ponad 900 stron da się ocenić w dwóch zdaniach. Tu trzeba dużo czasu na czytanie i wielu godzin na dyskusje.

Z początku historia zaczyna się podobnie jak w przypadku niewielkiego hobbita jednak im dalej w las tym więcej różnic. Mat, Perrin i Rand zmuszeni są przez Aes Sedal do opuszczenia wioski. Odrodzony bohater musi stanąć do walki i ocalić świat. Autor zasypał nas bohaterami. Bez ściągi się nie obejdzie. Co prawda ich losy się splatają, ale każdy ma inne zadanie.
Bardzo podobało mi się podzielenie magii na żeńską i męską.

Sens serii "koło czasu" i motyw jaki z tym jest związany bardzo mi się spodobał. Tkanie nici życia, losów to bardzo ciekawy wątek.

Szczerze nie spodziewałam się że krainy i stworzenia opisane w tym opasłym tomisku tak mnie wciągną. Mąż co wieczór pytał - a Ty to dalej czytasz? Skończysz do końca roku? 😋 Śmieszek z niego 😁

Nowe wydanie tego cyklu prezentuje się cudownie 😁😁 Jeśli potwierdzą się plotki o serialu to serio jestem ciekawa ile będzie sezonów 😎

Co się przyda do tej książki? Dzbanek kawy lub dobrej herbaty! Książka jest idealna na maraton.

Jest to wyjątkowa opowieść, baśń o rozległej tematyce, barwnych opisach oraz bogata w detale. Autor w bardzo ciekawy sposób pokazał swoją wizję dobra i zła.

Osoby, które czytały ja w starym wydaniu napisały "Jedna z najlepszych sag fantasy". Ja się pod tym podpisuje, a was zachęcam do lektury.

Seria rozpoczyna się tym oto tomem. Od 12 tomu mamy dodatkowego autor Brandona Sandersona. I tak kończąc na 14 tomie. Każdy z nich jest tekstowym spaślaczkiem 😋 Ciekawe czy Zysk wyda je wszystkie - ciekawe która półka to udźwignie? 😎

Aby zachęcić was do lektury napisze - dla fanów Tolkiena będzie to gratka. Dla czytelników lubiących legendy, wspólne kolacje, koszmary, mity będzie to czytelnicza rewelacja. Ruiny, pomniki Królów to otoczenie które na ekranie wyglądałoby bajkowo.


"Koło czasu obraca się, a Wieki nadchodzą i mijają, pozostawiając wspomnienia, które stają się legendą. Legenda staje się mitem, a nawet mit jest już dawno zapomniany, kiedy znowu nadchodzi Wiek, który go zrodził. W jednym z Wieków, zwanym przez niektórych Trzecim Wiekiem, który dopiero nadejdzie, Wiekiem dawno już minionym, w Górach Mgły podniósł się wiatr. Wiatr nie był prawdziwym początkiem. Nie istnieją ani POCZĄTKI, ani zakończenia w obrotach Koła Czasu. Nie mniej był to jakiś początek... "
Dajcie znać czy jesteście zaciekawieni?**~~ książka ~~**


Robert Jordan, Oko Świata, stron 954 

 

Data premiery: 2019-04-22

Wydawnictwo Zysk, 2019


**~~ informacje dodatkowe ~~**

📚 @bjcczyta http://bjcdobryfilmijeszczelepszaksiazka.blogspot.com/

Nie zapomnijcie zajrzeć na:
📌 Instagram: https://www.instagram.com/bjcczyta/
📌 Facebook: https://www.facebook.com/bjcczyta/
📧 bjcczyta@o2.pl

❗❗❗ Wszystkie recenzje, zdjęcia i teksty publikowane na stronie, są moją własnością i zastrzegam sobie do nich prawo. Chcesz użyć lub wykorzystać w dowolny sposób materiały - zapytaj. ❗❗❗

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz