sobota, 19 stycznia 2019

Joanna Chyłka TOM2: Zaginięcie - Remigiusz Mróz

Czytaj i pisz od razu co myślisz - taki plan przyjęłam na 2019 rok żeby się nie zakopywać z opiniami. A więc starając się go wypełnić postaram się częściej tu coś dodawać i nie będą to tylko opinie o książkach. Audiobooków czas dalszy, czyli drugi tom z serii o Joannie Chyłce już przesłuchany. Co o nim sadzę? Był lepszy od poprzedniego. To, że serial oparty na tym cyklu jest właśnie wyświetlany i zawiera głownie wydarzenia właśnie z tego tomu jest dla mnie doskonałym zabiegiem. No, ale dziś nie o serialu, a o książce - a może nie tylko?

Opis: Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był włączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują żadnych poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje.
Doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka, i jej początkujący podopieczny, Kordian Oryński, podejmują się obrony małżeństwa, któremu prokuratura stawia zarzut zabójstwa. Proces ma charakter poszlakowy, mimo to wszystko zdaje się wskazywać na winę rodziców – wszak gdy wyeliminuje się to, co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, musi być prawdą...


No i co teraz? Kilka słów? Plusy i minusy jak poprzednio? A może coś nowego? Spróbuję.
Zaginięcie to według mnie nadal sensacja. Trzymająca w napięciu opowieść o kolejnej sprawie Joanny. Duet idealny musi stanąć w obliczu ryzyka i podjąć wszelkie kroki żeby pomóc rodzicom zaginionej dziewczynki.
 
Remigiusz Mróz znany ze znakomitych zakończeń lekko mnie irytuje tym, że przez pół książki opowiada nam bajkę, a całość dzieje się na końcu - lubię podróże, ale przy 500 stronach raptem 80 ostatnich to rozwiązanie i sentencja. Jeśli macie skłonności do takich lektur to jest to ideał. Długo trzyma w napięciu i długo mąci w treści. Autor bawi się z odbiorcą - nie jest nudno, o nie, bo dialogi są lepsze nić w Kasacji i bardziej ostre. Zwroty akcji nieoczywiste, a ich zakończenie nie banalne.
 
Zaginięcie to dobra książka na jesienny wieczór. To propozycja na noworoczną niemoc, której możemy posłuchać i pokłócić się z bohaterami. Zordon jest taki pewny siebie w tej części, że zaskoczył mnie jego zapał i odwaga - dał czadu - może nie aż tak na samej sali sądowej, ale jako zadziorny i pewny siebie prawnik.
 
Czytając książkę musicie sami ocenić kto jest winny i sprawdzić na końcu czy mieliście rację. Podczas lektury był tylko jeden moment - jedno zdanie, które może zaprowadzić do właściwej odpowiedzi i prawidłowej oceny. Jednak przeoczywszy to nie ma szans samemu odnaleźć sprawcę zdarzenia. Możecie debatować, ale autor nie prowadzi za rączkę do celu dodając pojedyncze poszlaki. Nie liczcie na to.


Remigiusz Mróz, Zaginięcie, stron 509

 

Data premiery: 2015-10-21

Wydawnictwo Czwarta Strona, 2015

Książka z zakupu własnego. Audiobook wysłuchany dzięki promocji na player.pl z udziałem Lecton.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz