środa, 25 kwietnia 2018

Przytulajka - Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Małgorzata Kalicińska, Karolina Wilczyńska, Agata Przybyłek, Natalia Sońska, Agnieszka Lis, Agnieszka Olejnik, Joanna Szarańska, Magdalena Wala, Izabela M. Krasińska, Joanna Gawrych-Skrzypczak, Małgorzata Mroczkowska

Lubisz się przytulać? Autorki najpiękniejszych powieści obyczajowych stworzyły opowiadania pełne miłości do domowych pupilów. Przygotuj kubek herbaty, ciepły koc i wtul się w  rozgrzewające historie.

Przytulajka to trzynaście chwytających za serce opowieści, w których psy, koty i inni czworonożni przyjaciele namieszają w życiu swoich właścicieli. Zwierzaki pomagają zatrzymać się w codziennej gonitwie i dostrzec serdeczność innych ludzi. Może miłość czeka bliżej, niż myślisz?

Ciche mruczenie, miękkie futerko, merdający ogonek i oklapnięte uszko zawsze wywołują uśmiech na twarzy.
Kto posiada czworonoga ten wie jaki on może być miły i kochany. Ta książka to tylko potwierdza i zabiera nas w świat, który doskonale znamy. Przecież nie raz mały piesek polizał nas po policzku, a mała kuleczka wzbudziła zamieszanie w koło właściciela z pytaniem - "Czy mogę pogłaskać?"

Jeśli po tym wstępie macie uśmiech na twarzy zapraszam do dalszej lektury. Nim jednak przejdę do tekstu pragnę poinformować, iż ja czworonoga nie posiadam. Zdjęcia, które tu znajdziecie są podlinkowane więc możecie poznać ich właścicieli lub same czworonogi. Dziękuję serdecznie za pozwolenie na udostępnieni tych prześlicznych fotografii.

https://www.facebook.com/alutkowygangfutrzakow/


"Posiadanie zwierzęcia nie jest zabawą. To wielka odpowiedzialność za drugą żyjącą i czującą istotę. Szkoda tylko, że tak wiele osób ma zwierzaki, a kompletnie się do tego nie nadaje."

Powyższy cytat to cała kwintesencja książki. W tych dwóch zdaniach mieści się bowiem cała prawda o osobach, które często chcą mieć małego przyjaciela lecz nie wiedza jak o niego zadbać. Przytulajka to nie tylko książka. To podsumowanie tego jak żyć w zgodzie z naszymi domownikami, tymi na które się zdecydowaliśmy.


Autorki stworzyły zbiór opowiadań, który jest idealny nie tylko dla fanów zwierzaków. Ja osoba, która małego przyjaciela nie ma spędziłam z książką kilka ciekawych wieczorów. Pewnie będziecie się zastanawiać dlaczego kilka, a nie jeden. No więc, osobiście nie lubię czytać opowiadań na raz. Preferuję bardziej opowieści na dobranoc. Oczywiście w międzyczasie mogę też poczytać coś innego. Jednak do tych pojedynczych historii wraca się bardzo łatwo. Myślę, że będą one nie tylko dobrym tekstem, przy którym odpoczniemy, ale i świetną lekcją dla dzieci. Mogę śmiało polecić ten zbiór na długie, letnie wieczory.Każdy z nas marzył kiedyś, a i może nawet nie raz o Reksiu, Fafiku, czy białej myszce. Tak się składa, że znakomite autorki w składzie: Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Małgorzata Kalicińska, Karolina Wilczyńska, Agata Przybyłek, Natalia Sońska, Agnieszka Lis, Agnieszka Olejnik, Joanna Szarańska, Magdalena Wala, Izabela M. Krasińska, Joanna Gawrych-Skrzypczak, Małgorzata Mroczkowska zrobiły dobrą robotę i nie raz zachęciły mnie do przygarnięcia, czy zakupu zwierzaka. Ja jednak wiem, że nie mogłabym mu poświęcić tyle czasu ile by potrzebował. Co nie zmienia jednak faktu, że nadal lubię się opiekować małymi czworonogami.


Zawsze też marzyłam o koniku. Jeździć konno potrafię, no może powinnam napisać trzymam się w siodle ;) Ale wiem, że w mieście z koniem ciężko, lecz wiem, że są to wspaniałe zwierzęta. Pewnie widzieliście nie jeden film o koniach. W bajkach też występują. Tutaj również mamy takiego przyjaciela. Są to inteligentne i bardzo kochane ssaki. Bo przecież nie jedna kobieta marzy o księciu na białym koniu. Tu więc pojawia się pierwszy minus książki. Jest ona romantyczna, aż nadto. Ja używam prywatnie zwrotu ckliwa aż żołądek chce zwrócić ostatni posiłek. Bywa tak, że aż przesadzone sytuacje i bohaterowie irytują, a kolejna osoba po przejściach szukająca szczęścia sprawia, że chce się odłożyć książkę.


Widząc takiego małego kociaka zawsze myślami uciekam do mojego dzieciństwa, gdzie dni leciały błogo, a przyszłość była daleka. Do tego samego skłoniło mnie opowiadanie "Poczet ukochanych". Wart szczególnego podkreślenia jest tu styl tej historii. Warto było to przeczytać i po raz kolejny odpłynąć.


Zbiór ten pokazuje jak wielkie mogą być uczucia między człowiekiem i jego pupilem. Jest tu zawarte bardzo dużo uczyć od radości, miłości i poczucia bezpieczeństwa, aż do odpowiedzialności, sumienności i mądrości. Oczywiście książka nie jest idealna, bo nie każda historia przypadnie nam do gustu. I tak właśnie u mnie pojawił się problem przy "Spacerze". Może autorce zwyczajnie opowiadania nie leżą, może nie są jej mocną stroną. Może jakoś tak nie wyszło. Jednak było tu czuć inność, odrębność od pozostałych, dzikość.


W ogólnym podsumowaniu i z czystym sumieniem mogę polecić "Zostań ze mną", "Kocia miłość" oraz "Gdy zwierzęta mówią ludzkim głosem...". Sama zostawiłabym sobie tylko te cztery opowiadania i chętnie czytałabym je wieczorami. Tak to właśnie ze zbiorami bywa.

Teraz idę zasiąść w mym czytelniczym fotelu, otulić się kocykiem dołączonym do przesyłki i poczytać kolejną książkę. Mam nadzieję, że nowa historia porwie mnie w pełni i nie będę musiała marudzić przy kolejnej recenzji.


Praca zbiorowa, Przytulajka, stron 464


Data premiery: 2018-02-28

Wydawnictwo Czwarta Strona, 2018Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu. Serdecznie też dziękuję za paczkę piarową z ciepłym i miękkim kocykiem, który teraz będzie moją przytulajką.


4 komentarze:

 1. Mówisz masz!

  ��

  A recenzja jest super, bo są zdjęcia inne niż samej książki ;)
  Pozdrawiam,
  Alicja

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak zawsze pełen profesjonalizm, cudne zwierzątka :)

  OdpowiedzUsuń