wtorek, 2 maja 2017

Quidditch przez wieki - Joanne Kathleen Rowling

Quidditch przez wieki angielski tytuł: Quidditch through the Ages. Jak już wspominałam wczoraj oficjalna premiera książki odbyła się w 2001 roku. W Polsce ukazała się ona w 2002 roku. Pierwsze wydanie zamknęło się na 64 stronach i było wydane w miękkiej oprawie. Nowe wydanie z marca tego roku to 142 strony w twardej oprawie. Tak samo jak w przypadku Baśni Barda Beedle'a i w tym dochód ze sprzedaży książki pomaga młodzieży. Również w tym przypadku ilustracje przygotował dla nas Tomislav Tomić. Lecz ta książka jest zdecydowanie inna niż baśnie. Ta książka była dostępna w bibliotece Hogwartu. A ciekawostką niech będzie ostatnia data zwrotu książki przez Hermionę - widać ją na poniższym zdjęciu;)


Książka jest również oznaczona ostrzeżeniem, jak oryginalna księga z biblioteki:

"Ostrzeżenie: Jeśli tę książkę podrzesz, porwiesz, postrzępisz, pogniesz, pozaginasz, pomażesz, pobrudzisz, poplamisz, poślinisz czy popaćkasz, jeśli ją ciśniesz lub upuścisz albo w jakikolwiek inny sposób zbezcześcisz, uszkodzisz czy potraktujesz bez należytego szacunku, możesz się spodziewać najbardziej surowych kar, jakimi dysponuję."
Irma Pince, bibliotekarka Hogwartu

Oczywiście mamy tutaj też pochlebne opinie o książce znanych z świata magii osób, a miedzy innymi takie jak:
"Dzięki żmudnej pracy badawczej Kennilworthy'ego Whispa uzyskaliśmy dostęp do niezwykle cennej skarbnicy nieznanych uprzednio faktów dotyczących tej najpopularniejszej gry czarodziejów. Fascynująca lektura."
Bathilda Bagshot, autorka Historii magii

"Czytałam gorsze rzeczy."

Rita Skeeter, dziennikarka Proroka Codziennego

Co jeszcze ciekawego?  Quidditch przez wieki został napisany przez
Kennilworthy'ego Whispa, znanego w świecie Harrego Pottera znawcy quidditcha. A co zawiera sama książka? Wiele ciekawych zagadnień dotyczących tego najbardziej znanego sportu w świecie czarodziei. Zdecydowanie jest to pozycja dla fanów sportów. Dla mnie była to miła lektura, jednak odrobinę znudzona byłam przy zasadach gry i drużynach. Ale za to pojawienie się złotego znicza było zdecydowanie najciekawszym rozdziałem.

Ponadto w książce znajdziemy:
Przedmowę Albusa Dumbledore'a
Ewolucję latającej miotły
Starodawne gry miotlarskie
Gra z Queerditch Marsh
Pojawienie się złotego znicza
Antymugolskie środki bezpieczeństwa
Zmiany w quidditchu od XIV wieku
Drużyny brytyjskie i irlandzkie
Quidditch na świecie
Ewolucja miotły sportowej
Quidditch dzisiaj


Po przeczytaniu tej książki zdecydowanie inaczej będziemy patrzeć na mecze opisane w samym Harrym Potterze. Pamiętacie jak w pierwszej części Ron widział w lustrze, że gra właśnie w ten mecz? Pamiętacie jak Harry zdobył złoty znicz? Pamiętacie jak Ron grał w meczu? Pamiętacie jakie emocje towarzyszyły przy meczach? Jeśli nie odsyłam do lektury. A później przeczytajcie podręcznik - albo pierw podręcznik później serię o małym czarodzieju ;) W każdym razie, nie ma znaczenia co pierwsze przeczytacie - tę książkę musicie mieć u siebie. Jeśli Harry Potter jest u Was to i ta książka winna być obok. Jest to jedna z trzech książek, które stanowią uzupełnienie do serii. 
Pięknie wydane - chyba  już pisałam o tym - ale to nic - one są przecudowne. Twarda oprawa, duży teks, prześliczne rysunki - całość perełka!
J.K. Rowling, Quidditch przez wieki, stron 142

Data premiery: 2017-03-15

Wydawnictwo Media Rodzina, 2017

 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina. Egzemplarz recenzencki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz