środa, 3 maja 2017

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć - Joanne Kathleen Rowling

Na zakończenie przygody z podręcznikami, dziś opiszę Wam moi Drodzy Czytelnicy przewodnik po czarodziejskich zwierzętach oraz scenariusz. Co dziś będzie nowego? Dziś będą Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Jak już wiecie - jeśli nie to odsyłam do pierwszego wpisu o podręcznikach z Hogwartu Baśnie Barda Beedle'a - pierwsza książka była wydana w 2001 roku. Napisana przez znawcę zwierząt Newta Skamander'a. I pewnie wiecie, ale przypomnę o książce mówiła też Hermiona ;)

Ale o czym są Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć? Tym razem dostaliśmy spis magicznych zwierząt, wyjaśnienie czym są magiczne zwierzęta, dlaczego magizoologia jest ważna, oraz to jak mugole postrzegali te wspaniałe zwierzęta. Mugolską wersję tej książki opatrzono cytatem "czysta fantazja - to znakomita zabawa - nie ma się czego bać - mamy nadzieję, że się wam spodoba".


I owszem, dokładnie tak było. Książka fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć jest idealnym uzupełnieniem świata czarodziei. Teraz dopiero głębiej i bardziej rozumiem zainteresowanie gajowego Hagrid'a magicznymi zwierzętami.  Pamiętacie jego przyjaciela Aragog'a? Tak, to właśnie Akromantula, o której dowiemy się więcej w podręczniku.


Znamy również: Bazyliszka, Centaura, Chochliki, Feniksa, Gryfa, Hipogryfa, Jednorożce, Niuchacza, który uwielbia świecidełka - jego pewnie z filmu będziecie kojarzyć najbardziej; poznamy tu również smoki z Czary Ognia oraz Wilkołaki. Wymieniłam tu tylko niektóre zwierzęta, których nazwy kojarzycie z serii Harry Potter. Oczywiście w spisie zwierząt od A do Z mamy łącznie sto różnych opisów. Książka jest niewątpliwie niezbędna, to coś w rodzaju przewodnika po wszystkich grzybach dla mugola. Opisy, cechy, rodzaje, zwyczaje - wszystko to mamy opisane i zebrane w jedną całość. Dla mnie ta książka jest dopełnieniem filmu, a właściwie książki Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oryginalny scenariusz,  o której teraz kilka słów.


O samym scenariuszu nie mogę za wiele napisać. Książka napisana w formie dialogów - zwykły podział na role, jak w Harry Potter i przeklęte dziecko. Zawiera minimalne opisy, gdzie dana scena się odbywa. Historia, którą już znacie z recenzji Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Galeria postaci, czy też z Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Magiczny przewodnik po filmie.


Jak widzicie już sama okładka i jej pozłacane detale przykuwają oko. W środku znajdziemy pełno małych rysunków, które mają coś wspólnego ze zwierzętami, czy to łapka, czy to ptasi ogon, czy głowa węża. Są to detale, które nie wpływają na samą treść, a zdecydowanie podnoszą walory estetyczne. Jest to część fantastycznych zwierząt i przygód Newt'a Skamandera, którą należy czytać jako pierwszą. W samej wcześniej opisanej książce, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć znajdziemy bowiem odwołania do wizyty jaką Newt odbył w 1926 roku - a był to jego pobyt w Nowym Jorku, kiedy to przez przypadek ginie jego walizka z tajemniczymi zwierzętami i zaczynają się jego kłopoty zarówno z innymi czarodziejami jak i z mugolami. 

I to chyba na tyle. Mam nadzieje, że spędziliście kilka miłych chwil przy czytaniu tych recenzji i że wrócicie do świata magii nie tylko z tymi podręcznikami, czy z scenariuszami, ale przeczytacie po raz kolejny całą serie o Harrym Potterze i jego przygodach. Ja mogę szczerze napisać, że pierwszą część czytałam kilka razy, a dodatkowe smakołyki jakie zafundowały mi nowo wydane książki zachęciły do powrotu do serii. Oby i u Was magia gościła, a tymczasem zostawiam Was z historią, która o ponad pięćdziesiąt lat wyprzedza wydarzenia z historii Pottera

J.K. Rowling, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, stron 150

Data premiery: 2017-03-15

J.K. Rowling, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oryginalny scenariusz, stron 310

Data premiery: 2017-03-29

Wydawnictwo Media Rodzina, 2017

 

Za książki dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina. Egzemplarze recenzenckie.Czym mogę się pochwalić na sam koniec magicznych przygód, to moją małą serią jaka już się uzbierała na mej półce. Mam nadzieję, że piękne stare jak i nowe wydania goszczą i u Was.
Pewnie myślicie, że chwalić się może każdy? Oczywiście, ale moja kolekcja to wstęp do konkursu jaki od 1 maja jest na moim funpage. Serdecznie Was zapraszam do zabawy, bo tam do wygrania książki z serii Harry Potter oraz pocztówki i zakładki! Zostawiam Wam:


Świstoklik do książek z Hogwartu http://bit.ly/3_Media_Rodzina
Świstoklik do scenariusza http://bit.ly/FZ_Scenariusz

Świstoklik do
Harry Potter. Fantastyczny Świat Magii
Świstoklik do konkursu Harry Potter dla mugoli - konkurs


4 komentarze:

 1. Bardzo chcę przeczytać Fantastyczne Zwierzęta😍

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam i książkę o zwierzętach i scenariusz :) Aczkolwiek książka robi większe wrażenie, bo zwierzęta są opisane i mamy też rysunki :) Scenariusz ma zaś piękną okładkę :)

   Usuń
 2. Mam nadzieję że uda mi się zarazić córki miłością do Pottera i będziemy kolekcjonowały wszystkie te piękne książki które pokazujesz na blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne książki zawdzięczam wydawcy :) Pokazuję je bo warto :) Ale też warto mnie śledzić, bo niektóre z nich można wygrać ;)

   Usuń