poniedziałek, 1 maja 2017

Baśnie Barda Beedle'a - Joanne Kathleen Rowling

Nie wiem jak to napisać. Nie znam chyba takich słów. Nie potrafię Wam opisać jak bardzo się cieszyłam, jak bardzo byłam zachwycona, gdy dostałam informację, że przesyłka z Media Rodzina idzie do mnie, a w niej cztery perełki tego roku. Cztery książki, które są wydane przepięknie, które sprawiają, że Wasza, a tym samym moja półka zyskała diamenty książkowe! Oczywiście nie ukrywam, że obowiązki w pracy opóźniły moje czytanie, ale gdy tylko znalazłam wolną chwilę przemknęłam po kartach i zakochałam się na nowo! Dziś po czasie, ale jednak z wielką miłością pragnę napisać słów kilka o otrzymanych książkach. A więc... dostałam Baśnie Barda Beedle'a - o których dziś recenzja, Quidditch przez wieli - o którym więcej jutro, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oraz Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oryginalny scenariusz - o tych dwóch ostatnich pojutrze, a tak będą one razem opisane, gdyż uważam, że nie powinno się ich rozdzielać - ale o tym już w samej recenzji.https://www.facebook.com/harrypotter.fantastycznyswiatmagii/?fref=ts

Dlaczego zaczynam pisać o Baśniach Barda Beedle'a? Odpowiedź jest jedna - bo to one skradły moje serce. Uwielbiam wszelkie bajki i baśnie i to dlatego wpierw zaczęłam czytać właśnie tę pozycję. Ciekawa byłam ile naszych, znanych nam z dzieciństwa bajek ukrywa się na stronach tejże książki. Czy będą tu znajome treści czy zupełnie inne magiczne, związane tylko ze światem Harrego Pottera. Pamiętam scenę z Insygniów śmierci kiedy Ron mówił, że uwielbiał jak mama mu czytała te baśnie, szczególnie:  Czarodziej i skaczący garnek oraz Czara Mara i jej gdaczący pieniek. Pamiętacie to? To było po śmierci Dumbledor'a, gdy w spadku książkę zostawił Hermionie. Jeśli nie, nic nie szkodzi, zawsze możecie doczytać :) Ale z pewnością znacie Opowieść o trzech braciach, którą opowiada Hermiona właśnie w Insygniach śmierci. Kojarzycie? To dobrze. Jeśli nie, polecam przeczytać książki Harry Potter i Insygnia Śmierci oraz całe Baśnie Barda Beedle'a J.K. Rowling.

Wszystkie trzy wcześniej wymienione baśnie znajdziecie w tej ponownie wydanej książce. Dlaczego ponownie? Ponieważ jest to reedycja, nowe wydanie już raz wydanych książek. W 2001 roku pewna fundacja zapytała J.K. Rowling, czy była by ona skłonna przekazać cokolwiek na cele charytatywne. Autorka wspiera kilka fundacji i zadeklarowała, że napisze dwie zupełnie nowe książki na ten cel. Były to
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oraz Quidditch przez wieli. Po wydaniu książki Harry Potter i Insygnia Śmierci autorka napisała Baśnie Barda Beedle'a, które miały tylko pięć baśni i były napisane własnoręcznie, jedynie w siedmiu egzemplarzach - data powstania 13-12-2007r. Tym samym autorka chciała podziękować najbliższych za pomoc, najbardziej zasłużonym za wsparcie. I tak właśnie dochodzimy do sedna sprawy. Siódma część była przeznaczona na licytację. Autorka nie chciała, alby baśnie trafiły do wszystkich. Jednak w grudniu 2008 roku książka trafiła na rynek. Oczywiście z czasem była niedostępna, aż do teraz. W marcu 2017 roku Wydawnictwo Media Rodzina postanowiło wydać ją ponownie. Dzięki temu zyskaliśmy przepiękne wydanie z ilustracjami już nie samej autorki a Pana Tomislav'a Tomić. Również i ta książka jest sprzedawana z myślą o pomocy innym. Na okładce bowiem znajduje się zapis:
"Wpływy z niniejszego wydania zostaną przekazane organizacjom charytatywnym wspierającym dzieci i młodzież w trudnej sytuacji życiowej, by zmienić ich życie na lepsze."


 

Ale może więcej ciekawostek o samej książce. Jej oryginalny tytuł to The tales of Beedle the Bard napisane przez J.K. Rowling. Przełożone z run na język angielski przez Hermionę Granger, z języka angielskiego na polski przez Andrzeja Polkowskiego, a dodatkowo opatrzone komentarzami profesora Albusa Dumbledore'a. W spisie znajdziemy takie baśnie jak: Czarodziej i skaczący garnek, Fontanna Szczęśliwego Losu, Włochate serce czarodzieja, Czara Mara i jej gdaczący pieniek, Opowieść o trzech braciach.


http://www.bravo.pl/foty/insygnia-smierci/idm,418511/ids,287985/idu,394647/t/

 

Baśnie Barda Beedle'a to zbiór opowieści dla młodych czarodziejów i czarownic. Rodzice czytają im je na dobranoc. Te baśnie są dla nich tym czym dla mugoli Baśnie braci Grimm, czy baśnie Hansa Christiana Andersena. Jedyna różnica polega na tym, że na przykład w Śpiącej królewnie,  wykorzystuje się magię, by czynić zło, a w baśniach czarodziejów magia jest wszechobecna.  Bohaterki baśni jednak nie czekają na księcia, tylko same sobie radzą z przeciwnościami. Co sprawia, że gdy czytamy te baśnie sami lub naszym dzieciom, dochodzimy do wniosku, że w życiu warto walczyć. Trzeba radzić sobie w trudnych czasach, sytuacjach. Tu magia może być dobra i zła. Ale ile w naszym życiu jest dobroci i zła? Nie ma co odbierać baśni jeden do jednego. W tym przypadku też jest to bardziej przestroga. I jak na takie baśnie, po których raczej nie idzie się grzecznie i spokojnie spać, są one wyjątkowe. Kto mnie zna prywatnie wie, że uwielbiam dreszczyk emocji, horrory i inne podnoszące ciśnienie  książki, czy filmy. W tym przypadku czuję się usatysfakcjonowana. 
Dodatkowym atutem są komentarze  profesora Albusa Dumbledore'a. Dodatkowo wyjaśnione przez autorkę, która wiedziała, że mugole mogą sobie z niektórymi przypisami nie poradzić. Nie chcę opisywać Wam samych baśni, bo nie będziecie czerpać przyjemności z ich czytania. Wiele jednak osób pisze, że książkę przeczytało w kilkanaście minut. Owszem można. Wydana jest dla dzieci, duże litery, duże odstępy, więc można przeczytać i w godzinę.  Pytanie jednak czy warto? Ja czytałam jedną baśń dziennie. Przemyślałam o czym jest, co może mi przypominać, co może wnieść do mojego życia? Czy jestem zadowolona z ostatecznego efektu? Owszem! I serdecznie polecam Wam właśnie w taki sposób podejść do tej niezwykłej książki jaką są Baśnie Barda Beedle'a J.K. Rowling.


J.K. Rowling, Baśnie Barda Beedle'a,
stron 142

Data premiery: 2017-03-15

Wydawnictwo Media Rodzina, 2017

 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina. Egzemplarz recenzencki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz