środa, 4 stycznia 2017

Dzielnica występku - Vargas Llosa MarioJak przystało na nowy rok, każdy ma plany i nadzieje, podejmuje nowe wyzwania, a niewielu z Was, tak jak ja zaczyna pisać bloga. Tak to już rok. Rok miłej pracy nad tekstami oraz rok czytania dla siebie, a od listopada pisania recenzji dla Was. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że sama nadal czytam recenzje innych, które jeszcze bardziej zachęcają mnie do czytania i pisania. I tak też właśnie stało się w chwili, gdy otrzymałam od wydawnictwa książkę Vargas'a Llosa Mario. Autor mi nie znany. Tytuł Dzielnica występku też nic nie sugerował. Co zrobiłam? Aż wstyd się przyznać - odłożyłam książkę, sięgając po inne bardziej kobiece, bliższe mojemu sercu. Jak wielki żal miałam do siebie, że nie przeczytałam książki od razu. No, ale cóż, człowiek uczy się całe życie, a ja bycia blogerem uczę się od jakiegoś czasu. Teraz już wiem, że książkę czytamy zaraz jak ją dostaniemy. I tak jak mnie zachęciła inna recenzja do jej przeczytania, tak ja teraz postaram się zachęcić Was.


Media, seks, polityka - to tylko trzy, ale jak ważne nurty życia codziennego każdego człowieka. I nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie fakt, iż Vargas Llosa Mario, to jeden z najbardziej znanych pisarzy, noblista z 2010 roku, o którym mówił cały świat. Polityk, który w 1990 kandydował na prezydenta Peru. Wydawało mi się, że taka osoba nie może, nie jest w stanie napisać ciekawej książki, która zainteresuje młode pokolenie – bo do takiego nadal się zaliczam. I jakże bardzo mi się wydawało....

Quique, a raczej Enrigue Cardenas ma wszystko: kochającą żonę, dobrze prosperujący biznes i zaufanych przyjaciół. W Limie, mieście w którym rządzi polityka i władza, nie jest łatwo czuć się bezpiecznie, mimo posiadanego majątku. Nasz bohater przekonuje się o tym na własnej skórze, w chwili gdy u progu jego gabinetu pojawia się człowiek z kopertą pełną zdjęć. W mroczny trójkąt media, seks, polityka uwikłany może zostać każdy, a niewiele trzeba by zniszczyć komuś życie.

Książka ukazuje życie ludzi w latach 90, tych obrzydliwie bogatych, nie znających żadnego umiaru w swych zachciankach i tych skrajnie, upokarzająco wręcz ubogich. Wiele granic zostanie przekroczonych, a manipulacja opinią publiczną przez media pokazuje obraz jakiego się nie spodziewamy. Jeden artykuł, jedna nierzetelna opinia w gazecie może zniszczyć całe życie człowieka. Jak wiadomo nie od wczoraj media kreują świat, jednak czy istnieje usprawiedliwienie dla oszczerstwa i manipulacji? Którędy przebiega cienka granica pomiędzy działaniem opiniotwórczym, a perfidną manipulacją?

Dzielnica występku to intrygująca trzymająca w napięciu od pierwszych stron książki historia. Ukazuje czytelnikowi obraz kraju pogrążonego w głębokim kryzysie, nękaną zamachami, licznymi porwaniami  i morderstwami. Uprowadzenia dla okupu, godzina policyjna oraz bezwzględni przedstawiciele tajnej policji i służb specjalnych to przykra codzienność mieszkańców Limy. Postać Doktora bezwzględnego, a jednocześnie najbardziej zaufanego współpracownika Fujimoriego, opisuje poniekąd kształt polityki prowadzonej za czasów jego prezydentury. Sytuacja polityczna kraju stanowi doskonałe tło dla przedstawienia mechanizmu szantażu, który wykorzystuje lokalny dziennikarz, brukowego wydawnictwa. Specjalizuje się wręcz w oszczerczych i  skandalizujących artykułach. Dyskredytując tym samym ludzi kultury, sztuki i biznesu. Bezwzględnie wyciąga na światło dzienne zepsucie i obłudę elit, brudne interesy, polityczne uwikłania, skandale seksualne.
Vargas Llosa Mario dobrze wiedział o czym pisze, co chce przedstawić swoim czytelnikom. Wiele wątków, które stanowią jedną całość i spotykają się w finalnym zakończeniu idealnie podkreślają styl pisania autora. Dosadny erotyzm, który wielokrotnie pojawia się w książce, może niektórych zbulwersować. Sceny te są raz neutralne, a innym razem obsceniczne i wulgarne. Pomimo tego, iż mamy do czynienia z fikcją literacką autor wielokrotnie dotyka faktów historycznych czym potęguje u odbiorcy wrażenie autentyczności opisywanych zdarzeń.
Taka mieszanka faktów i fikcji nie przypadnie do gustu każdemu, jednak warto dla samego siebie poznać losy i zagrania w świecie literackim, a może w realnym świecie utrze nam to nosa i pokaże, że nie wszystko jest takie bezkarne i bezpieczne jak się nam wydaje.


Vargas Llosa Mario, Dzielnica występku, stron 284

Data premiery: 2016-10-31

Wydawnictwo ZNAK , 2016


Za książkę dziękuję Wydawnictwu ZNAK. Egzemplarz recenzencki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz