poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Cykl wrocławski Tom 2: Nomen omen - Marta Kisiel

 

W wolnej chwili nadal nadrabiam lektury z półki "chcę przeczytać". Tym razem kontynuacja cyklu wrocławskiego, choć nie do końca, bo historia jest wplątana w siostry Bolesne, ale ciut inna jest. Mamy tu nowych bohaterów i mimo, że ponoć chronologicznie jest to dalszy ciąg, to sama historia może być bardziej traktowana jako dodatek lub rozwinięcie.

Sama książka, opłata przeszła metamorfozę więc oceńcie sami którą lubicie bardziej. Ja wolę te nieoczywiste, te rysunkowe, bez twarzy - zdecydowanie to mój klimat.


**~~ opis z okładki ~~**

Los nigdy nie był łaskawy dla Salomei Klementyny Przygody. Wystarczy spojrzeć na jej rodzinę: matka chcąca uwolnić „rozbuchany erotyzm” córki, ojciec żyjący mentalnie w dziewiętnastym wieku i brat Niedaś – społeczny szkodnik, leń i zakała. Nic więc dziwnego, że gdy tylko nadarza się okazja, Salka ucieka z rodzinnego miasta do Wrocławia.

Nowe życie nie będzie jednak usłane różami. Na stancji panuje żelazna dyscyplina, w radiu i telefonie słychać tajemnicze szepty, a współlokatorem Salki zostaje Roy Keane, dobrze wychowana papuga gustująca w wafelkach. Na domiar złego, studiujący we Wrocławiu Niedaś w nietypowy sposób okazuje siostrze swoją miłość, próbując utopić ją w Odrze. A to dopiero początek kłopotów…


**~~ moja bezstronna opinia o tej książce ~~**


Świetnie bawiłam się podczas lektury TOŃ i nie mogłam się doczekać kontynuacji! Jednak to nie była kontynuacja jakiej się spodziewałam. Liczyłam na dalsze losy Jusi, Matyldy oraz Eleonory - dostałam nowych bohaterów. Salkę, Niedasia i upiora z kart historii.

Wspomniany w Toni rok 1945 - powraca, ale ciut w innej barwie.


Salomea Przygoda ucieka od zwariowanej rodziny, chcąc rozpocząć samodzielne życie. Wprowadza się do okładkowej kamienicy, do pań Bolesnych. Jej życie zmienia się kiedy atakuje ja rodzony brat, a przynajmniej tak się jej wydaje.

Nie będę opisywała historii bo ona bardzo się dłuży, aby na przedostatnim rozdziale w bardzo szybki sposób wyjaśnić się. Jednak jest na tyle ciekawa, że tekst sam się czyta i no przy filiżance herbaty.

Jeśli lubicie klimaty Mojr, nici życia oraz obyczajowe wątki okraszone lekko tajemniczością to ta pozycja wpisze się w wasz gust. Jako książka fantasy - nie ma tu nic tak nadzwyczajnego - nie zaskakuje niczym szczególnym. Mamy tu klimat czarownic i dobry humor. Historia Wrocławia, plan miasta oraz wydarzenia z przed lat są ciekawostką dla osób lubiących się w takim opisie - ja się ciut nudziłam. Nie znoszę niemieckich dialogów, jednak wiem, że jako karta z historii autorka pewnie sprawdziła wszelkie wydarzenia i zostanie doceniona za swoją pracę. Ja szukałam humoru i rozrywki - znalazłam tu wstawki i wzmianki o grach - Worcraft, Diablo oraz gejmingowe czaty i dialogi. Pojawia się motyw zaginionego brata, zawiłości i tajemnice rodzinne, niewyjaśnione sprawy, niezałatwione rozrachunki oraz dawka babskiego świata. 

Myślę, że książka jest bardzo dobra - lecz w mojej ocenie - ja szukałam czegoś innego - nie jakoś wybitna. Zabrakło mi tu polotu, poszukiwania w zaświatach. No nic. Zawiedziona nie jestem, bo dostałam coś innego, jednak szukać będę dalej.
**~~ wydanie ~~**

Marta Kisiel, Nomen omen, stron 420


Data premiery książki: 2014 wznowienie 13-02-2019

Wydawnictwo Uroboros, 2014


**~~ informacje dodatkowe ~~**
Nie zapomnijcie zajrzeć na:
📧 bjcczyta@o2.pl

❗❗❗ Wszystkie recenzje, zdjęcia i teksty publikowane na stronie, są moją własnością i zastrzegam sobie do nich prawo. Chcesz użyć lub wykorzystać w dowolny sposób materiały - zapytaj. ❗❗❗

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz