wtorek, 28 kwietnia 2020

Star Wars. Thrawn. - Timothy Zahn

Star Wars jakoś nigdy mnie nie fascynowały jako film. Polubiłam jedynie drugi set z pierwszymi częściami sagi. Początek. Dalsze losy i najnowsze ekranizacje jakoś mnie nie wciągają. Zupełnie inaczej niż książki. Bo Star Wars. Thrawn polubiłam - jako nie fanka - myślę, że fani filmów dostaną dobry kawałek lektury. Wydaja w listopadzie zeszłego roku książka czekała grzecznie na swoją kolej na półce "do przeczytania, ale bez pośpiechu" - ponad 600 stron przerażało mnie i dlatego chyba wylądowała tam gdzie wylądowała. Czytałam już opasłe tomiszcza, ale ilość stron i podejście do Star Wars nie szły razem w moich czytelniczych planach. Na to wszystko kiedy pandemia dopadła i mnie - Empik GO - sam podpowiedział mi propozycje lektury - i tak Thrawn wrócił do łask. E-book który ma 437 stron tak nie przeraża, a że czyta się e-booki szybciej - samo poszło. O dziwo - polubiłam się w bohaterem.


**~~ opis ~~**

Aby Gwiezdne Wojny fascynowały w takim stopniu, w jakim robią to od dziesiątek lat, dzielni bohaterowie muszą toczyć boje z równie mocno interesującymi przeciwnikami. Jednym z największych zagrożeń, z jakim zmierzyli się protagoniści, jest bez wątpienia wielki admirał Thrawn. Zasłynął on przede wszystkim tym, że analizując sztukę danej rasy, był w stanie przewidzieć zachowania jej przedstawicieli, co uczyniło go najgroźniejszym strategiem Imperium. Timothy Zahn, autor uwielbianej przez fanów Legend Trylogii Thrawna, powraca z kolejną powieścią o niebieskoskórym dowódcy, tym razem opowiadając o początkach jego kariery. Co sprawiło, że Thrawn stał się tak bezwzględnym wojskowym? Zanurz się w jego świat... jeśli jesteś na to gotowy.

 

 **~~ moja opinia ~~**


"Dawno, dawno temu w odległej galaktyce..."

Star Wars.Thrawn jest pierwszym tomem trylogii, a to zapowiada dłuższą zabawę :) Zresztą teraz to już kończę drugi tom tak więc 2/3 już za mną. Czy przekonałam się do Star Wars? Ta książka zaprosiła mnie w znany mi świat, lecz sprawiła, że zaciekawienie było silniejsze od filmowej niechęci - więc wyszło na plus!

Książkę czytało się błyskawicznie - nie tylko ze względu na e-book - ale ze względu na lekki język oraz ciekawą fabułę, która wciągała już od pierwszych stron. Zazwyczaj opisy w takich grubaskach przewyższają treść - tym razem wszystko było dopasowane idealnie - bohaterowie, otoczenia, akcja.

Tajemniczy, stanowczy i enigmatyczny Thrawn to bohater, którego się kocha. Okazało się, że Thrawn w czasie wojen klonów współpracował z Anakinem Skywalkerem - a tą scenę znam z filmu :) Wraz z Thrawn mamy też Arihndy Pryce - tych bohaterów poznajemy - przechodzimy z nimi ścieżkę kariery w Imperium. Można tu wyróżnić - trochę jak w grach - wątek główny i wątki poboczne. Opisywanie tego jednak nie ma sensu, gdyż osoby, które nie znają wcale wątków gwiezdnych wojem będą miały za dużo spojlerów. Osoby chcące przeczytać książkę zasugerują się historią. A w tym tytule bardzo ważne jest poznawanie świata, losów bohaterów oraz przyczyn i skutków podjętych decyzji. Sama akcja książki to poznawanie - to kluczowe słowo, bo akcja, akcja, którą można streścić w kilku zdaniach to druga połowa samej książki - jednak cała historia to przeżycie - szczególne ważne dla fanów! Zabawa polega na łączeniu faktów, wskazówek, bo to one robią tu robotę. Przeróżne zawiłości polityczne, spiski, znajomości, podstępy dodają całości jeszcze więcej emocji.

**~~ e-book ~~**

Timothy Zahn, Star Wars. Thrawn., stron 437


Data premiery książki: 2019-11-13

Wydawnictwo Uroboros, 2019


**~~ informacje dodatkowe ~~**

📚 @bjcczyta http://bjcdobryfilmijeszczelepszaksiazka.blogspot.com/

Nie zapomnijcie zajrzeć na:
📌 Instagram: https://www.instagram.com/bjcczyta/
📌 Facebook: https://www.facebook.com/bjcczyta/
📧 bjcczyta@o2.pl

❗❗❗ Wszystkie recenzje, zdjęcia i teksty publikowane na stronie, są moją własnością i zastrzegam sobie do nich prawo. Chcesz użyć lub wykorzystać w dowolny sposób materiały - zapytaj. ❗❗❗

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz