poniedziałek, 14 stycznia 2019

Historia Targaryenów TOM1: Krew i ogień - George R.R. Martin

Wiele stuleci przed wydarzeniami opisywanymi w pierwszym tomie cyklu, Grze o tron, Targaryenowie – jedyna rodzina smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii – zamieszkali na Smoczej Skale, nad którą panowali przez z górą dwa stulecia, nim postanowili podbić całe Westeros. Ogień i krew zaczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego słynnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii.
Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego tak niebezpiecznie było odwiedzać Valyrię po Zagładzie? Jak wyglądało życie w Westeros w czasach, gdy nad niebem panowały smoki? Jakie były najstraszliwsze zbrodnie Maegora Okrutnego? Dlaczego Aegonowi Zdobywcy nie udało się podbić Dorne?


To tylko niektóre z pasjonujących pytań, na które odpowiada ta szczegółowa kronika spisana przez uczonego arcymaestera z Cytadeli. Książka zawiera także ponad osiemdziesiąt nowych czarnobiałych ilustracji autorstwa Douga Whetleya.


Czego można się było spodziewać, po takim opisie? Tylko i wyłącznie wspaniałego dodatku, dla fanów serii. Jeśli podobał Ci się cykl Pieśń lodu i ognia, to i to przypadnie Ci do gustu. Jeśli nie polubiliście się z twórczością Martina, cóż to i ta książka jest nie dla Was. Co zaś jeśli swoją przygodę z fantastyką chcecie zacząć właśnie od Krwi i ognia? Myślę, że będzie to męka dla Was, gdyż nie jest to typowe opowiadanie. Lepiej sięgnij po coś innego.

Wydanie zachęca do lektury tylko fanów, ale może nie tylko? Oprawa jednak kusi, tu musicie przyznać mi rację. Sama przez tę okładkę skusiłam się na lekturę, nie czytając żadnej poprzedniej książki autora. Ale mam je na półce i czekają na wolną chwilę.


Smok to pierwsze co przykuło moją uwagę. Uwielbiam smoki! Daenerys matka smoków to wredna i idealna królowa - według mnie! No i ma smoki ;) Krew i ogień rzuca nowe światło na wydarzenia sprzed czasów królowej wielu imion. Losy
Aegona Targaryena i jego potomków opisane zostały w innej formie niż moglibyśmy się tego spodziewać. Jest to bardziej kronika niż sama opowieść.


Dzieje Westeros Krainy
Siedmiu Królestw to lekcja historii dla fanów. Dla mnie była to nie lada gratka. Dla wielu fanów pozycja ta jest tylko zawalidrogą, bo czekają na Wichry Zimy. Ja jednak do tematu podeszłam bardziej "naukowo" i wyruszyłam w drogę licząc na dobrą zabawę. Ja się nie zawiodłam, a jak to będzie u Ciebie - musisz się przekonać sam.


Prawdopodobnie celem wydania tej książki było poszerzenie samego uniwersum o kolejny tom, ale czy warto? Napiszę tak. Przecież osoby, które mają w domu wszystkie dodatki przykładowo do Harrego Potter są zadowoleni z każdej kolejnej nowości. Tak więc i ja jestem zadowolona z posiadania tego dodatku, mimo, że nie pasuje do mojej serii potocznie zwanej Grą o Tron, z uwagi na twardą oprawę to godnie będzie prezentowała się w całości na półce obok pozostałych. W końcu jest nowe i w twardej oprawie - a takie wydania zostają na lata, a nawet pokolenia.


O czym ogólnie jest Krew i ogień? Jest to spis wydarzeń jakie miały miejsce przed i po podboju Siedmiu Królestw przez Aegona.
Potomek Valyrianów jeźdźców smoków stał się wyjątkową postacią i przez to zapisał się w pamięci. Jesteśmy świadkami stworzenia Żelaznego Tronu oraz walk by utrzymać tron. Dowiadujemy się też jak doszło do zmian i straty tronu jak i do Zguby Smoków. Co to oznacza? Jest tu mało dialogów i wiele osób jest zawiedzionych z tego powodu i nie będę ukrywać faktu, że mało kto lubi takie książki, sama za nimi nie przepadam, ale ta akurat trafiła w mój czuły punkt i spodobała mi się.
Czekam na drugi tom, aby poczuć taniec smoków.


Na zakończenie dodam, że książka zawiera wspaniałe ilustracje. Doskonale dopracowane, co mogliście zauważyć na kilku zamieszczonych zdjęciach. George R.R. Martin, Krew i ogień cz1, stron 612


Data premiery: 2018-11-20

Wydawnictwo Zysk i S-ka, 20181 komentarz:

  1. Ta książka to świetny powrót do uwielbianego Westeros, podczas którego każdy fan sagi ( i serialu ) może jeszcze lepiej poznać świat stworzony przez Martina. Ta oraz nowa, kolejna część to także idealny wybór, dla tych którzy nie mogą się już doczekać kolejnego tomu cyklu.

    OdpowiedzUsuń