poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Życie na podglądzie - Len Vlahos

Jak ten czas szybko leci! Polecajkę możecie przeczytać tutaj...

Dziś będzie krótko i na temat, bo aż wstyd, że tak dobra książka musiała tak długo czekać na recenzję. No więc...

Życie na podglądzie to naprawdę dobra historia. Oto Jared Stone dowiaduje się, że ma glejaka, nieoperowanego guza mózgu. No i co byście zrobili z taką wiadomością? Nasz bohater wpada na "genialny pomysł", aby zapewnić bezpieczeństwo finansowe po swojej śmierci żonie i dwóm nastoletnim córkom. Wystawia swoje krótkie życie na eBay. Taki głupi pomysł, a tylu ludzi zainteresowało się i wzięło udział w licytacji. Każda z osób licytujących odgrywa w swoim czasie bardzo ważną rolę w życiu rodziny Stones.


Firma eBay zawiesza licytację i usuwa aukcję, ale gra o życie i śmierć już się zaczęła. Przez takie posunięcie Jareda na rodzinę Stones spada nomen omen lawina kamieni. Śmiertelna, nieuleczalna choroba - raz, aukcja - dwa, propozycja jednego z licytujących - wpływowego producenta telewizyjnego, aby za milion dolarów Jared sprzedał prawa do swojego życia i śmierci telewizji - trzy. Rodzina zmagająca się z chorobą i rychłą śmiercią męża i ojca zostaje wrzucona na ekran telewizyjny jako główna atrakcja stacji.

Reality show stawia dom, rodzinę i życie na głowie. Czy chcielibyście tak, żyć? Co zrobią domownicy, jak temat sławy ogarną córki Jareda? Jak zakończy się życie na ekranie i czy podglądanie ludzi w takiej sytuacji to dobry biznes - przekonajcie się czytając tę wspaniałą UWAGA! młodzieżówkę.

Len Vlahos tak realistycznie nakreślił postacie i zbudował historię, że czytając nie mogłam się oderwać ani na chwilę. Cały czas wydawało mi się, że to prawdziwa, bardzo dramatyczna historia. Nie jestem pewna czy będąc piętnastoletnią Jacki Stone odważyłabym się postąpić tak jak ona, gdy niespodziewanie życie mojej rodziny stałoby się obiektem tv show.

Sportretowane przez autora najlepsze i najgorsze strony społeczeństwa dają dużo do myślenia. Poruszony temat eutanazji, tak jak w filmie "Za wszelką cenę" pozostawia czytelnika i widza z pytaniem "Co znaczy godna śmierć?" Obraz filmowy i historia Lena są tak różne, a jednak tak spójne, co byś zrobił, jaką decyzję byś podjął widzu/czytelniku gdyby to Tobie przydarzyło się to co bohaterom?


Len Vlahos, Życie na podglądzie, stron 344


Data premiery: 2017-05-24

Wydawnictwo Media Rodzina, 2017Za książkę dziękuję wydawnictwu.


1 komentarz:

  1. Ostatnio również miałam okazję poznać ten tytuł. Zrobił na mnie piorunujące wrażenie, wspaniała historia.

    OdpowiedzUsuń