środa, 17 stycznia 2018

Leon Brodzki TOM1: Powtórka - Marcel Woźniak

https://www.instagram.com/p/BeBI8zKAeGz/?taken-by=bjcczyta
Dziś w recenzji pragnę zaprosić na fascynującą lekturę. Dawno nie czytałam czegoś tak dobrego! Przepraszam za wyrażenie, ale dosłownie wciągnęłam ją jedną dziurką... Nie pamiętam kiedy ostatnio trzymałam w dłoniach tak doby, polski kryminał. Szanowna redakcjo, proszę o jeszcze!!! Wstyd się przyznać, że książkę wygrałam w konkursie i tyle musiała czekać na przeczytanie. Dobrze, że z nowym rokiem postanowiłam czytać naprzemiennie to co recenzenckie z tym co kurzy się na półce. W przypadku tej serii obiecuję poprawę. Teraz kilka słów o tym co znajdziemy na stronach tej literackiej perełki...Czy gdybyś mógł wejść drugi raz do tej samej rzeki, popełniłbyś te same błędy? - zawsze twierdziłam, że tak, bo na błędach się uczymy, ale...
Z końcem kariery policyjnej przed Leonem Brodzkim jeszcze jedno, najtrudniejsze zadanie.
W serii niewyjaśnionych zbrodni, do których dochodzi w Toruniu, Brodzki odkrywa pewną prawidłowość – to powtórzone zagadki sprzed lat, które były najtrudniejszymi w jego karierze. Morderca, nazywający siebie Heraklitem, ewidentnie chce, by Brodzki ponownie przeszedł przez piekło makabrycznych zbrodni. Tylko tym razem mają to być zbrodnie doskonałe…

Kto brutalnie okalecza ofiary? Kto kryje się pod numerem telefonu 511 867 571? I co zrobi Brodzki, gdy w sprawę zostanie uwikłana jego córka? Jaką cenę zapłaci za odkrycie prawdy?

Brodzki co noc śni o wiślanej otchłani, w której toną ludzie…

Choć podobno dwa razy nie da się wejść do tej samej rzeki, policjant będzie musiał odbyć powtórkę swojej drogi zawodowej… i swojego życia. - opis ze strony wydawcy*

A teraz trochę wrażeń z lektury. Książka dosłownie rozłożyła mnie na łopatki. Jest to jedna z tych pozycji, które mogłyby mnie przekonać do zarwania nocki, może nawet nie jednej. Leon Brodzi to doskonała kreacja polskiego bohatera. Nie najmłodszy, ale sprawny jak wszyscy diabli komisarz, wzór do naśladowania dla młodych, bożyszcze tłumów i adonis w jednym. Wszystko jednak ma swój kres, Leon bowiem decyduje się na zakończenie swej kariery w szeregach policji.
Aby tradycji stało się zadość pożegnanie takiej osobowości staje się niezwykłym wydarzeniem. Pobudka następnego dnia okazuje się niezwykle przykra, pod wieloma względami Leon nie może uznać tego dnia za udany. Kiedy Komendant toruńskiej policji oznajmia mu, że doszło do makabrycznej zbrodni, która łączy się ze sprawą prowadzoną wiele lat wcześniej przez Brodzkiego, nie dociera do niego o co prosi go były przełożony. Następnego dnia po przejściu na zasłużoną emeryturę Leon wraca do pracy w celu wyjaśnienia sprawy. W trakcie lektury dowiadujemy się, że nasz bohater nie jest tak idealny jak przedstawiają go inni. Niepowodzenia na poziomie sfery osobistej jak i zawodowe porażki i nadużycia tworzą niezwykle barwną kreację.

Marcel Woźniak obdarzył bohaterów wyjątkowym poczuciem humoru lekko sarkastycznym i kąśliwym, dzięki czemu idealnie wpasowuje się w realia pracy rodzimej dochodzeniówki.

https://www.instagram.com/bjcczyta/

Powtórka była elektryzująca od pierwszych stron, aż do niezwykle zaskakującego zakończenia. Miałam wrażenie, że zaczęliśmy od trzęsienia ziemi, a z każdą kolejną stroną napięcie rosło. Zaskakująco udany debiut. Ooo tak!! Nie mogę się doczekać kolejnych części. Mgnienie i Otchłań to must have tego roku.

Ten kryminał mogę porównać do skrojonego na miarę garnituru, w którym każdy element odgrywa niezwykle ważne zadanie i w takiej ilości jaka jest absolutnie niezbędna do tego, aby doskonale leżał.Marcel Woźniak, Powtórka, stron  464


Data premiery: 2017-06-14

Wydawnictwo Czwarta Strona, 2017


Książka wygrana w konkursie.
4 komentarze:

 1. Preferuję chyba kryminały, które z kryminałami mają mniej wspólnego jakkolwiek to brzmi. Takie lekkie, z tajemnicą, nie rozciągające się jak flaki z olejem. Trochę za mało napisałaś o fabule, albo tylko mi się wydaje? Na razie spasuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma inny gust. Dla mnie jest to bardzo dobra książka. Co do fabuły - w tej książce nie chcę zbyt wiele zdradzać. Czasem słyszę, że właśnie za dużo o treści piszę. Muszę dodawać takie i takie opinie. Zobaczę, które się bardziej podobają, a w końcu recenzja to opinia, a nie streszczenie. Jeśli chcesz więcej napisz do mnie prywatną wiadomość na fb lub ig lub e-maila :)

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń