niedziela, 22 października 2017

Woda, która niesie ciszę - Brittainy C. Cherry

"Oto historia chłopaka i dziewczyny, którzy kochali siebie nawzajem, ale nie kochali samych siebie. Opowieść o życiu i śmierci. O miłości i niedotrzymanych obietnicach. O chwilach."

Woda, która niesie ciszę to trzeci tom serii i ten już konkretnie wprowadza nas w klimat drastycznych przeżyć. Jest to historia, która mrozi krew w żyłach i jest to ta część, która najbardziej przypadła mi do gustu. Jeśli mam ją ocenić w kontekście tych trzech, to ta moim zdaniem jest najlepsza! Ta książka jest warta przeczytania!

Lęk to
nieprzyjemny stan emocjonalny związany z przewidywaniem nadchodzącego z zewnątrz lub pochodzącego z wewnątrz organizmu niebezpieczeństwa. Odczuwamy najczęściej niepokój, napięcie, skrępowanie, czy zagrożenie. Czym więc jest strach? To proces wewnętrzny, związanym najczęściej z bezpośrednim zagrożeniem lub bólem. Dlaczego o tym piszę? Bo ta część pokazuje jak lęk i strach wpływa na człowieka, jak go pozbawia prawdziwego życia.

Woda, która niesie ciszę to historia sześcioletniej dziewczynki, która wprowadza się z ojcem do nowego domu, dzięki czemu zyskuje nową mamę, młodszą siostrę oraz brata w tym samym wieku. Szczęśliwe życie mija z dnia na dzień. Magg zakochuje się w koledze swego brata Brooksie, który jako jedyny jej słuchała. Jednak pewnego dnia młodzieńcze plany na przyszłość, ślub i szczęśliwe życie spotykają się z dramatem, który powoduje, że mała Magg przestaje mówić. Przestaje też wychodzić z domu. Tragiczne wydarzenie wbija w fotel, a trauma pozostaje na długie lata.

Brittainy C. Cherry lubi pisać swoje książki jak sztuki, a ta jest wybitnym dramatem. Ściska za serce i wykręca łzy z czytelnika. Akt drugi, scena pierwsza - tak by się miało ochotę napisać, kiedy przechodzimy do następnego rozdziału z życia Magg. Pełnoletnia dziewczyna wraz z Brookiem, Calvinem i Cheryl żyje dalej, jednak w jej sercu i głowie wiele się nie zmieniło. Magg ma jednak wielu przyjaciół i wiele przygód za sobą. Zapytacie jak, skoro nie wychodzi z domu? Pewnie komputer jest jej oknem na świat. Nie. My mole książkowe wiemy, że kto czyta ten żyje podwójnie.

Brittainy C. Cherry stworzyła opowieść o życiu i śmierci. Pokazuje jak niedotrzymane obietnice zmieniają ludzki los. Plastyczność opisów sprawiała, że tekst chłonie się jak kwiaty wodę. Emocje jakie towarzyszą przy tej książce wymagają paczki chusteczek pod ręką. Tutaj sielskie obrazy przeganiają się z najgorszymi koszmarami. Wszystko scala ze sobą miłość i muzyka. Trzeba wylać morze łez aby dobrnąć do końca. Tym razem żywioł mnie nie zawiódł. Woda bowiem ma tu wiele znaczeń. Jest  między innymi powodem milczenia Magg.

Na zakończenie dodam jeszcze, że w tej książce poruszające są nawet słowa od autorki. Rzadko je czytam, ale te są tak osobiste i tak wymowne, że trudno o nich nie wspomnieć. Wyjaśniają co osobistego zainspirowało ją do napisania tak dobrej powieści.


Siła, która ich przyciąga będzie ostatnim tomem w serii. Oryginalne tytuły i okładki poniżej."Chwile. Nasze życie jest tylko ich sumą."
"Chwile. W ludzkiej pamięci pozostają jedynie chwile."  Brittainy C. Cherry, Woda, która niesie ciszę, stron 400


Data premiery: 2017-06-21

Wydawnictwo Filia, 2017 Recenzja napisana dla portalu RzeczGustu.
1 komentarz: