poniedziałek, 10 lipca 2017

Cykl: Wilczy dwór TOM 1:Córka wiatrów - Magdalena Kordel


Wilczy dwór to delikatna, lekka historia osadzona w okresie zaborów.


Pani Magdalena Kordel przenosi nas w czasy, kiedy kobiety miały być delikatne, pachnące i bawić na salonach. A tu poznajemy stanowczą wdowę Konstancje, która włada majątkiem i delikatną kobiecą ręką dobrze zarządca swoimi włościami.

Lekko płynąca historia, niezwykle barwna opowieść. Trudne czasy powstańcze, silne charaktery, piękne, bogate majątki - to tylko zalążek tego co znajdziemy na kartach lektury.

"Życie Konstancji już raz legło w gruzach. Dzięki własnej sile i determinacji stanęła na nogach. Jest panią dużego majątku, ale trzyma się na uboczu, wiedzie spokojne, choć samotne życie. Jej powiernicą jest stara ochmistrzyni Pelasia.
Kiedy po wielu latach do jej dworu przyjeżdża Jan, Konstancja jest przekonana, że stoi za tym coś więcej niż chęć spotkania się z dawną miłością. Jest to spełnienie przepowiedni Pelasi, która widząc krwawy księżyc biadoli, że nie wróży to dobrych wieści. Z niezwykłą siłą wracają wspomnienia i uśpione uczucia: rozpacz po śmierci męża, powstanie listopadowe, rozstanie z najlepszą przyjaciółką. Wizyta Jana sprawia, że Konstancja zaczyna inaczej patrzeć na otaczający ją świat i ludzi, dostrzega sprawy, które dotąd umykały jej uwadze. A to dopiero początek zmian! Co musi się stać, by jej życie wróciło do dawnego rytmu?"


Pierwszy tom nowej serii Wilczy dwór Magdaleny Kordel to wciągająca opowieść o długo skrywanych tajemnicach, a także o sile więzi, magii wspomnień i meandrach uczuć. Dzięki niej przeniesiesz się do świata ponadczasowych emocji.

Świetnie opisane postacie, skrojone na tamten styl i czasy oraz ówczesny podział ról. Najbardziej podobała mi się wieszczka Margocha i wierna służąca Pelasia, która jako doświadczona przyboczna pani Konstancji, jest jej prawą ręką, lewym uchem z obłędnie przesadnym, ale jakże trafnym humorem.

Opisy które pojawiają się w książce dla jednych mogą wydawać się nudne, a dla wielu są niezbędnym elementem, aby wejść w tamten czas i epokę. Kongresówka nie była łatwym terenem do życia. Tymczasem delikatna kobieta prowadzi dobrze prosperujący majątek ziemski, dba o swoją służbę co w tych czasach było raczej niespotykane.Córka wiatrów rodzi się podczas suchej burzy, to znaczy porywistych wiatrów i błyskawic, ale bez opadów. Ludzie mawiają, że dziecko które urodzi się w takich warunkach nie będzie miało łatwego życia. Wichry, zawirowania będą dotyczyły jej życia osobistego.

Historia pomalutku się rozkręca, ale mimo wszystko wciąga. Chcesz się dowiedzieć co będzie dalej. Poznajemy historię życia Konstancji - doświadczonej przez los i trudne czasy, w których przyszło jej żyć, próbuje pozostać dobrym człowiekiem i delikatną kobietą jednocześnie. Autorka w doskonały sposób nakreśla  poszczególne postacie, dzięki czemu historia otrzymuje niepowtarzalny, ponadczasowy charakter. Biję się z myślami decydując, która postać jest mi bliższa. Magdalena Kordel kreuje je w tak realistyczny sposób, że nie wiem czy lepiej być przyjaciółką Pani domu, koleżanką Ochmistrzyni, czy mieszkać na bagnach z wiejską Wieszczką.


Uwielbiam humor  autorki, który jest obecny nawet w trudnych życiowo sytuacjach i cudownie dopełnia wypowiedzi bohaterów. Nadaje ich relacjom niepoważanego klimatu, dopełnia wydarzenia, a nawet bawi uczestników powieści. Magdalena Kordel przytacza wiele opisów starych wierzeń, zabobonów i guseł, niczym z opowieści naszych dziadków.

Jeśli chcecie poznać najciekawsze rodowe imiona to przeczytajcie koniecznie do końca córkę wiatrów. Moim zdaniem pozycja  świetnie nadaje się do ekranizacji. Już sobie wyobrażam pierwszą scenę, która przedstawia opis powstania Wilczego Dworu...


Magdalena Kordel, Córka wiatrów, stron 400

Data premiery: 2017-06-14

Wydawnictwo ZNAK , 2017

Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu ZNAK.


http://www.wydawnictwoznak.pl/

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Tak to prawda. To jest coś nowego, ale zawiera kawałek historii, której już nie pamiętamy.

      Usuń