niedziela, 4 grudnia 2016

Chłopiec zwany Gwiazdką - Matt HaigOkres mikołajkowy już tuż tuż. A czy pamiętacie o liście do dziecięcego, tajemniczego opiekuna, spełniającego wszelkie marzenia? Czy będzie to list to Świętego Mikołaja, Gwiazdora, Dzieciątka, Dziadka Mroza, a może do Chłopca zwanego Gwiazdką? Bez względu jak go nazwiemy, list musimy napisać i wysłać! Magia świąt i pielęgnacja tradycji, to w zbliżającym się okresie naj-magiczniejsze chwile. Pierwszy śnieg już dawno za nami, ale na wyjątkową, a zarazem niebezpieczną wyprawę na Daleką Północ zawsze jest czas.

Mikołaj to chłopiec, który bardzo wierzy w magię i rzeczy niemożliwe. Wraz z ojcem, drwalem, żyje w skromnych warunkach, w maleńkiej, jednopokojowej chatce. Ubóstwo bardzo im doskwierało, a jedyną rozrywką stają się wieczorne opowiadania o elfach. Pewnego dnia do drzwi domu puka myśliwy z ofertą pracy, dobrze płatnej pracy dla drwala. Jedynym, ale bardzo kłopotliwym minusem propozycji staje się przymusowa rozłąka ojca z synem na trzy miesiące. Jedenastoletni chłopiec nie może zostać sam w domu. Ojciec zmuszony jest poprosić o opiekę nad chłopcem jego ciotkę Karlottę. Mikołaj jest ogromnie niezadowolony, gdyż ciotka ma bardzo specyficzne usposobienie. Jej złośliwe zachowania można z łatwością porównać do „złej macochy”. Po kilku miesiącach rozłąki, potwornej tęsknoty i złego traktowania przez ciotkę chłopiec postanawia uciec i udać się w podróż na Daleką Północ w poszukiwaniu ukochanego ojca.

Tym smutnym wstępem zaczyna się nowa, świąteczna opowieść Matt’a Haig’a. To zapowiedź wielu niezwykłych przygód i fascynujących, baśniowych postaci, które będą mu towarzyszyć w tej dalekiej, niezwykle trudnej i niebezpiecznej podróży. W jej trakcie doświadczy zarówno pozytywnych jak i wielu negatywnych emocji. Zostanie między innymi wtrącony do więzienia, oskarżony o bycie złym człowiekiem. Mimo wielu przykrych zdarzeń nie poddaje się, a wiara w magię i dobro podwaja jego tajemniczą, wewnętrzną moc.

Jeśli jesteście ciekawi skąd się wziął Święty Mikołaj i jak doszło do tego, że dzieci na całym świecie jednego dnia dostają prezenty sięgnijcie po książkę. Dowiecie się z niej nie tylko jak się mieszka z elfami, ale również jak doszło do tego, że renifery latają. Fascynująca opowieść Chłopiec zwany Gwiazdką, to nie tylko dopracowany w każdym szczególe tekst, ale też przepiękna wydana książka, która potęguje doznania estetyczne. Każdy z kolejnych rozdziałów rozpoczyna się od misternie zdobionego akapitu, a przepiękne ilustracje spoglądają na nas z kolejnych stron dzieła Matt’a Haig’a, zabierając czytelnika w magiczną podróż. Jeśli chcielibyście sprawić najbliższej osobie wyjątkowy prezent, to już dziś piszcie list do Świętego Mikołaja!

 
Matt Haig, Chłopiec zwany Gwiazdką, stron 270
Data premiery: 2016-11-07
Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2016


Recenzja napisana dla portalu RzeczGustu. Egzemplarz recenzencki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz