czwartek, 13 października 2016

"Don't Breathe" Nie oddychaj - film - Fede Alvarez

Dziś chciałabym Wam napisać o filmie "Don't Breathe" Nie oddychaj reżyserii Fede Alvarez.

Film jest bardzo dobry! Mimo iż dialogów w nim dużo nie ma - bo przecież jak tu gadać jak trzeba uciekać - to akcja szybka i konkretna. Jeśli zaś mam się odnieść do samego gatunku to jest to rewelacyjny dreszczowiec.


Opis filmu jest marny, no ale w sumie cała historia opiera się na jednym zdaniu "Kilkoro nastolatków próbuje okraść niewidomego mężczyznę." Dokładnie troje nastolatków rabuje domy i chce się wyrwać z miasteczka w którym mieszkają. Rocky, Alex i Money pragną zrobić ostatni skok na Ślepca, który mieszka z psem na odludziu. Wyludnione miasteczko ma im sprzyjać przy włamaniu.

Ślepca gra Stephen Lang, którego osobiście kojarzyłam tylko z filmem "Avatar". Jest on w filmie przedstawiony jako poszkodowany wojskowy. Dzieciaki dowiadują się że winien on mieć jakieś 300 tys. w swoim domu, co szczególnie zachęca ich do włamania. Jednak nasz nieporadny, ale zarazem umięśniony Pan staje się z zwierzyny łowcą i stawia czoła trójce nastolatków. Oni zaś nie spodziewali się tak "gorącego" przyjęcia i chcą zrezygnować z planu. W trakcie pierwszego spotkania Ślepca z napastnikami mamy pierwszą dobra akcję filmu, która zapiera dech. Co on zrobi?
Nie będę opisywała całego filmu bo nie będziecie mieli frajdy z jego oglądania, a naprawdę warto.

Wiele osób pisze w recenzji tego filmu, że to już kiedyś było. Że dzieciaki zrobili jeden włam za dużo. No tak ich wina. Mają swoje pragnienia i plany na przyszłość, ale ich osobiste życie nie jest usłane różami. Wiedzą, że robią źle, ale jednak to robią. Sami są sobie winni. Mimo iż do samych włamań podchodzą z założeniem, że nie kradną pieniędzy i wartościowych rzeczy - żeby kara była tylko minimalna - nie groziła więzieniem, to i tak kradną cudze rzeczy.

Na początku filmu widziałam scenę, która moim zdaniem była końcową i dziwiłam się że kolejny raz widzimy koniec filmu już na samym początku. Ostatnia stena i pokazane jak do niej doszło? I w tym momencie nie napiszę wiele, ale reżyser zrobił nas w konia. Za to duży plus - osobiście byłam zaskoczona zakończeniem.

Dom, który jest banalny staje się pułapką bez wyjścia. Bezradny Ślepiec staje się wojownikiem. Pewne siebie nastolatki stają się ofiarą. Skrywana tajemnica została ujawniona, ale czy rozwiązana?

Serdecznie Wam polecam ten film!Film oceniam na 8,5/10* - dobry film
Odsyłam Was też do oficjalnej recenzji filmu na filmweb.

1 komentarz:

  1. Obejrze napewno.Dziekuje za recenzje.Przekonalas mnie.
    Małgorzata Heimel

    OdpowiedzUsuń