poniedziałek, 15 lutego 2016

Cykl Niezgodna: Zbuntowana - Veronica Roth

Zdecydowałam opisać książkę w częściach, bo po pierwsze długo trzeba by było czekać na moją opinię, a po drugie jak tu opisać cztery książki na raz? Częściowo? W całości? Jak długi byłby to post? - Taki wstęp prezentował pierwszą część cyklu. Co teraz napisać? Zdecydowałam się przejść od razu do recenzji.

Zbuntowana to jak wiadomo już po poprzednim wpisie kontynuacja całego cyklu.
Zaczyna się ona w dokładnie tym samym momencie, w którym kończy się Niezgodna. Wybór Tris zburzył jej świat, ale i połączył z Cztery. Jego uczucie pomaga przetrwać jej podczas walki frakcji. Tylko on rozumie jej rozpacz. I tylko on zna jej tajemnicę…
Konflikt frakcji zmienia się w wojnę. Wśród Nieustraszonych szerzy się zdrada. A Tris staje przed kolejnym wyborem. Czy zaryzykuje wszystko, żeby ocalić tych, których kocha?
Opisy są strasznie nudnawe. Cała akcja rozgrywa się na kilku stronach. Jak pierwsza część wciągała, tak przy tej już musiałam zrobić sobie przerwę. Nie byłam w stanie "połknąć" książkę w jeden czy dwa wieczory. Zdecydowanie dało się to opisać inaczej - mam nadzieje, że autorka mi wybaczy. W poprzednim wpisie postanowiłam nie oceniać samego debiutu młodej pisarki, ale w tej części już da się zauważyć niedoświadczenie. Mimo iż już poznaliśmy Tris od strony wojowniczki w tej części zostaje ona przedstawiona jako mała, bojaźliwa dziewczynka. Czytanie o tym było męczące i nie zgadzało mi się z moim wyobrażeniem o niej. Jeden plus jaki mogę zauważyć to język pomiędzy bohaterami. Autorka doskonale oddała tu potoczny, używany w świecie nastolatków żargon. Jeśli masz obecnie szesnaście lat będzie to pozycja, którą będzie Ci się czytało rewelacyjnie. Dla mnie jest to zapis dość dobry. Nie przeszkadza mi, a może nadaje indywidualizmu w tej części. W każdym bądź razie jest to w tej części szczególnie widoczne.


Veronica Roth, Zbuntowana, stron 290

Data premiery: 2012-10-02

Wydawnictwo AMBER , 2015


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz