niedziela, 28 lutego 2016

Cykl Niezgodna: Cztery - Veronica Roth

Przed tym jak Tobias poznał Tris…
Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Szesnastoletni Tobias Eatona, syn przywódcy Altruizmu, dokonał swojego wyboru. Stał się Nieustraszonym i zmienił swoje imię na  Cztery. Chce ona zacząć wszystko od nowa. Nie chce on być już kojarzony z ojcem - Marcus'em, którego nie znosi. Nie pozwala on żeby strach był dla niego główną siłą napędową w życiu. Przez ojca wiele przecierpiał. Sadystyczny ojciec stał się siłą napędową do walki ze strachem podczas egzaminów. W wyniku, którego stał się on najlepszym Nieustraszonym, który teraz ma szacunek innych i nie musi się prosić o nic. Jest ona jednym z znanych w kręgu Nieustraszonych człowieczyskiem. Mimo iż nie jest ona najważniejszy - dominuje tu Eric - jego reputacja jest tu kluczowa i nie pozwala nikomu na obijanie się i łamanie zasad. Nie pozwolił on, by strach zmieniał go w tchórza, a co za tym idzie musiał dowieść, że zasłużył na swoje miejsce wśród Nieustraszonych. Nie chce on jednak być tyranem jak wspomniany Marcus. Walczy on ze swoimi słabościami, ale chyba każdy z nam ma swoje tajemnice i mroczniejszą stronę do której nie chce się przyznać. Cztery ma również swoją tajemnicę, ale jej wyjawienie wiele by zmieniło...

W ciągu kilku lat pobytu a nowej frakcji odkrywa on nowe rzeczy, które go szokują, ale o których nie może nikomu powiedzieć bo zostałby zdrajcą. Kiedy Eric staje się liderem zasady się zmieniają. Frakcja robi się coraz bardziej dominująca.
Dwa lata później Tobias a właściwie już Cztery staje przed trudnym wyborem. Wtedy spotyka też Tris, która właśnie porzuciła Altruizm. Swoja decyzją zmieniła ona losy nie tylko swoje ale też jego. Cztery ma nadzieję, że z nią droga do naprawienia zbuntowanego świata może być łatwiejsza. Ale czy z nią Cztery może stać się znów Tobiasem? Czy odczucie bratniej duszy, które mu towarzyszy przy poznaniu Tris pomoże mu się zmienić i zaufać jej aby razem zmierzyć się przeszłością? Torias wstydzi się lęku - w poprzednich częściach jest on opisany i pokazany jak z nim walczy. Tris dowiedziała się o tajemnicy i razem będą walczyć z dyktatorami. Z poprzednich części wiemy, że ich relacje umacniają się powoli leczy w czasie egzaminu wychodzi prawda o Tris, a Cztery już w ten czas jej pomaga. Od tej chwili tylko on wiedział, że są do siebie podobni. Tris czuła, że może na nim polegać, ale nie wiedziała, że aż tak bardzo są do siebie podobni.

"Cztery" to idealne uzupełnienie, a może rozpoczęcie trylogii, a co za tym idzie całego cyklu Niezgodnej. Mamy tutaj do czynienia z mnóstwo nowych dialogów oraz sytuacji. Czy to prawda, że autorka napisała tę część jako pierwszą? Taką informację znalazłam, ale czy jest prawdziwa? Jeśli tak to dobrze, że ta część nie wylądowała w koszu. Bo to nie jest tylko przedstawienie dokładniejsze tego samego co już znamy, tylko z innego punktu widzenia. Jest to uzupełnienie i moim zdaniem potrzebne wzmocnienie relacji i uczyć jakie towarzyszyły Tobiasowi. W samej trylogii poznajemy go z punktu widzenia Tric, ale jego przeszłość jest główną przyczyna obecnego stanu. Moim zdaniem jest to książka potrzebna i warta przeczytania. Dzięki niej o wiele bardziej polubimy lub znienawidzimy Tobiasa, co jest bardzo ważne, gdyż wywołuje w nas uczucia - a nie każda napisana książka nas porusza. Tak to robi i to bardzo mocno. Jest to dodatek, który jest bardzo przemyślany. Autorka pisząc go poświęciła dużo czasu na dojrzałe i krótkie uzupełnienie całości.  


Veronica Roth, Cztery, stron 166

Data premiery: 2014-11-04

Wydawnictwo AMBER , 2015


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz